Příměstské tábory Basic: ZDARMA pro všechny děti od 6–13 let. Více informací

Hravě, s podporou a pochopením: 6 pravidel, podle kterých učíme v mateřské škole Basic

V naší školce se každý dobře zná. Učitelé, nebo lépe průvodci, dětem velmi dobře rozumí a dokáží s rodiči zkoordinovat vše, co je potřeba. Díky tomu se výchova ve školce i doma skvěle doplňuje a dítě tak žije v harmonii.

Protože naším cílem je vychovat samostatné, sebevědomé dítě, které se s radostí učí nové věci a umí říct, co chce, máme několik pravidel a zvyklostí, podle kterých ve školce učíme.

1. Nástup do školky bez stresu a slz

Přechod do školky z rodinného prostředí, které dítě dobře zná, může být náročný. Proto jsme připravili pro nové děti zvykací program, díky kterému se dítě snadno přizpůsobí nové změně v jeho životě.

Vždy jednáme individuálně. Záleží na konkrétním dítěti, nic není divné ani výjimečné. V prvních dnech rádi umožňujeme a podporujeme přítomnost maminky nebo blízkého.

Zvyknout si musí i rodiče (hlavně maminky) a proto je lepší, když jde o postupný proces “odloučení” bez stresu na obou stranách. 🙂 

Z našich zkušeností víme, že dítě může být v novém prostředí nervózní nebo trochu agresivní. Není se čeho bát, víme, jak si poradit i s těmito náročnějšími situacemi. 

2. Přizpůsobíme se, respektujeme

Věk pro nás není striktní parametr pro přijetí do školky, vždy se raději bavíme o konkrétním dítěti a jeho zvyklostech, návycích.

Před nástupem a během docházky jsme s rodiči ve spojení, díky tomu máme ucelený přehled, co vaše dítě zajímá, baví a jaký je jeho denní rozvrh. Díky tomu sladíme časy vyzvedávání s aktivitami, abychom nevytrhli dítě z něčeho, čemu se právě s radostí věnuje.

Během dne respektujeme rozhodnutí dětí a do ničeho je nenutíme – např. do jídla, spaní po obědě. Naším cílem je hladký průběh dne.

3. Zdravě motivujeme a učíme se hravě

Každý týden máme tématicky zaměřený. Dítě se tak hravě dozvídá stále něco nového. Předškoláci mají speciální program, který zajistí, že si nástup do první třídy opravdu užijí.

Podle věku děti odměňujeme například za pozdrav, pomoc kamarádovi, práci v kroužku. Sledujeme vývoj a chválíme. Například když s řetízkem céček dojdou do cíle, jsou odměněni drobným dárkem a vyhlášeni před celou třídou. Každý se dostane do cíle. Podle našich zkušeností děti nesoutěží, ale naopak si fandí a podporují se.

Nezapomínáme ani na výuku cizích jazyků. Děti se 3× týdně na celé dopoledne setkávají se zkušenou lektorkou, která se chová jako rodilá mluvčí. Díky tomu se všichni naučí angličtinu hravě a přirozeně.

Angličtina v MŠ Basic

4. Učíme správné komunikaci

Vše je o komunikaci. V naší školce se řídíme pravidlem: „Nedělej nikomu nic, co nechceš, aby někdo jiný dělal tobě.” Proto máme pravidla, která děti učíme respektovat. Dbáme na to, aby znaly účel a důvod těchto pravidel.

Pokud použijeme slovo, kterému dítě nerozumí, vždy mu ho vysvětlíme.

Snažíme se ukázat, že díky správné a nenásilné komunikaci můžeme dosáhnout půjčení hračky nebo získání kamarádovy pozornosti.

5. Podporujeme to, v čem dítě vyniká

Díky tomu, že každé dítě dobře známe, víme, v čem vyniká. Známe i jeho chyby, ale mnohem více se soustředíme na silné stránky a dokážeme je rozvíjet, podporovat. Pro dítě jsme partnerem, jsme tu vždy k dispozici při zvládání problémů.

6. Naši průvodci musí svou práci milovat

Nic by nefungovalo, pokud by naši učitelé svou práci nemilovali. Obdivují dětskou touhu po poznání, energii a oceňují jejich pokroky. Děti respektují a vnímají je jako rovnocenné partnery, i když jsou menšího vzrůstu. 🙂

Napište nám, pokud vás naše školka zaujala. Rádi se s vámi sejdeme a popovídáme si. Další informace a kontaktní formulář najdete na www.basicpraha.cz/materska-skola

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů