Jak se učit s dítětem na druhém stupni

Většina dětí se na přechod na druhý stupeň školy těší. Těší se, že budou v kolektivu starších dětí a že už na ně nebude pohlíženo jako na „ty malé“. Na co však děti připravit a jak se jim správně věnovat?

Druhý stupeň s sebou přináší změny

Přechod na druhý stupeň je spojen s určitými změnami, se kterými se dětmi musí vypořádat. Z ničeho nic mají větší množství předmětů a na každý z nich jiného učitele. Očekává se od nich, že už ovládají veškeré základy a že znají své povinnosti. Právě na těchto základech z prvního stupně se totiž postupně staví. Vzhledem k větším povinnostem se tak u dětí může objevit třeba nechuť k učení.

Látka na sebe každým rokem navazuje

Vyučovaná látka sama o sobě není těžká, i když se tak dětem může zdát. Pravdou zůstává, že je vždy postavena na základech, které by děti již měly ovládat. Pokud vašim dětem tyto základy chybí, bude pro ně učení nové látky obtížné a možná ji nebudou zvládat. Pokud jim však ukážete, jak na to, bude to pro ně mnohem jednodušší.

Nechte děti zkoušet

V každém případě je důležité, abyste děti nechali se v probírané látce zorientovat. Aby sami přišli na to, jak postupovat, nebo aby se na vás mohli v případě potřeby obrátit. Pokud si ani vy s učivem nebudete vědět rady, ukažte jim, jak hledáte v knížkách nebo na internetu a vysvětlete jim, jak se probíranou látkou mohou samy úspěšně prokousat.

Ukažte jim, že musí rozumět každému slovíčku a větě. A že pokud budou umět přečtenou látku parafrázovat vlastními slovy, tak se ji v podstatě naučili.

Stejně jako na prvním stupni, i na druhém je pro správné pochopení důležitá určitá názornost. Přirozeně přijde více písemek, zkoušení i úkolů. Dětem se jich může sejít i více v jeden den a vy u učení s nimi strávíte třeba i dvě hodiny. Jestliže tomu potřebný čas věnujete, uvidíte, že si vaše dítě příště s takovou situací poradí samo.

Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.

Článek vyšel v rámci spolupráce s online magazínem zenusky.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů